Se bo treba navadit, da sam papir, izobrazba, že dolgo ni več zagotovilo za lagodno življenje. tudi z družboslovno izobrazbo marsikdo zeloooo dobro živi. Ampak ne zaradi papirja, temveč zato, ker je iznajdljiv, inovativen, deloven, če ni priložnosti, jih išče ali sam ustvari. Tudi če si odvetnik, ni še samo po sebi umevno, da boš imel dosti denarja. Lahko tudi kot odvetnik životariš kot kakšen slab s.p., lako pa ti biznis laufa. skratka tudi v družboslovju je marsikaj odvisno od sposobnosti. Pravzaprav je v vseh branžah tako. Redkokje so še neke zagarantirane službe, morda zdravstvo, šolstvo. Po drugi strani pa tam nimaš neke možnosti za kakšno silno napredovanje, razen če ne odpreš še kakšen s.p. zraven.
To silno tarnanje družboslovcev... Ne razumem tega. Tarnate samo zato, ker ni več tistega, da bi šli direkt v kakšno javno upravo delat in tam sedeli do penzije. Ampak trenutne razmere so pravzaprav pisane na kožo družboslovcem. Tudi na spletu. Samo se je treba znat malo obrnit in se po možnosti dodatno usposobit za kaj. V tujini se da z družboslovjem dobro živet. Veliko kreativnih poklicev združuje znanje družboslovja in kreative. V tem je perspektiva. Ampak najlažje je tarnat.
To kar si napisal(a) velja v kapitalizmu za vse, ne glede na izobrazbo - znajdi se!
Ampak dejstvo ostaja, da je diplomantov družboslovja enostavno preveč glede na povpraševanje. Če bi na družboslovnih faksih poostrili vpisne kriterije bi jih bilo posledično pač manj, od tega več sposobnih. Tisti, ki bi kljub zavrnitvi želeli imeti diplomo, pa naj se obrnejo na plačljive fabrikante diplomantov (privat fakultete), ki rastejo kot gobe po dežju.
Problem sploh ni v FDvju, ob katerega se vsi spotikate in ki je še edini na nivoju sodobnega družboslovja, z univerzitetnimi programi, primerljivimi s tujimi. Problem je v vseh privatnih fakultetah žnj kvalitete, ki se pri nas odpirajo izključno na področju družboslovja in posledično je preveč tovrstnega kadra. Vse z namenom, da tam neki doktorji klatijo prazno slamo in si zaslužijo dodatek k plači. To je problem. Sicer pa je družboslovje tudi ekonomija, pravo, pol filo faksa itd. Neumno je trditi, da se družboslovja ne potrebuje. Veliko poklicev prihodnosti je družboslovnih in so bolj zaposljivi in bolje plačani kot kakšen ing. rudarstva, eden daleč najbolj neresnih faksov, kar jih je svet videl. Drugi problem, s katerim se sooča družboslovje, pa je, da pri nas v mnogih družboslovnih poklicih ni zaščite profesije in pogosto določeno delo opravlja tudi kader, ki za to ni usposobljen, nima ustrezne izobrazbe. tipičen primer je novinarstvo, kjer je zaposlenih zelo, zelo malo diplomiranih novinarjev. Veliko je diplomantov drugih faksov, pa tudi takih, ki imajo samo srednjo šolo. Celo med uredniki. Po drugi strani pa diplomirane novinarje srečaš recimo, da delajo v knjižnicah, po ministrstvih, v privat firmah. Narobe svet.